Tradiční klenoty

luxusní prsteny

Svatba. Jeden u nejvýznamnějších a nejkrásnějších okamžiků v životě. Nedílnou součástí a respektovanou  tradicí je i výměna snubních prstenů. Ale jak je vlastně vybrat? Kritérií je takové množství. Vzhled, materiál, cena… Navíc se k svatbě obecně a prstýnkům konkrétně váže množství tradic. Některé z nich polozapomenuté, některé stále aktuální. Pojďme se na kritéria výběru takového prstýnku podívat.

Historie nošení prstenů je poměrně dlouhá. Coby výraz slibu se objevuje již u starých Germánů. Podle germánské mytologie nosil například prsten bůh, který se jmenoval Ull. Ostatní bohové měli pak svá slova stvrzovat právě přísahou na prsten.

Kde se vzal snubní prsten

V naší kultuře si dodnes poměrně silný symbolický význam uchoval. Prsten se nosí především jakožto snubní. Počátky tohoto zvyku můžeme datovat do 9. století, kdy prsten začíná tvořit pevnou součást svatebního obřadu. Tuto povinnost ustanovil papež Mikuláš I. Nicméně si musíme připomenout zásadní skutečnost – šlo stále o šperk určený ženě. Snubní prsten také pro muže je ryze novodobou záležitostí, která svůj původ má až ve 20. století.

Podoba snubního prstenu

Nejčastěji má podobu jednoduchého kroužku. Nicméně se fantazii meze nekladou a mnoho párů volí pro svou svatbu náročné zdobené šperky s kameny. Tradiční žluté zlato v očích mnoha zamilovaných předstihují bílé kovy – bílé zlato nebo třeba titan. Ti, kteří se chystají si říci v nejbližší době své ANO, také často sahají po zlatu růžovém, které působí velmi jemně a sofistikovaně. V módě jsou i tenké prsteny, které se dají vrstvit na sebe. Nebo dnes oblíbené snubní prsteny chirurgická ocel. Ke snubnímu prstenu tak může muž posléze pořídit své manželce i další šperky – k výročí, narození dítěte atd.

prstýnky

Nosí se též prsteny ozdobené pásem kamenů. Jste-li odvážní, sáhněte po těch barevných a nebojte se navzájem různé odstíny kombinovat. Kombinovat je rovněž možné lesklý a matný povrch šperku.

A na který prst navléknout? V podstatě pro jeho nošení jednotný návod neexistuje. Některé dámy nosí po svatbě zásnubní i snubní prsten na prsteníčku levé ruky, některé přesunou zásnubní prsten na ruku pravou a jiné si na prsteníčku levé ruky ponechají snubní prsten a ten zásnubní mají na jiném prstu opět levé ruky, vzhledem k tomu, že na pravačce by jim jakýkoli šperk překážel.

Za historií zásnubních prstenů

Přestože zásnuby spousta párů v moderní době za důležité příliš nepovažuje, dějiny této tradice jsou mnohem delší než historická přítomnost šperků u samotného svatebního obřadu. Zásnubní prsteny nosily již obyvatelky starověkého Egypta, a to dle současného obyčeje, tedy na levé ruce. Má to dva důvody. Jeden zní poměrně romanticky: Prsten se tak nacházel blíže k srdci. Druhý je o něco pragmatičtější: Vzhledem k tomu, že ve společnosti převažují praváci, prsten se na levé ruce tolik mechanicky nenamáhal a neopotřeboval se. Reálně totiž hrozilo, že se z něj nevěsty nebudou těšit příliš dlouho. Coby materiál většinou posloužila nepříliš odolná kůže nebo například slonovina. Kovové prsteny začali vytvářet až Římané.

Toto pojetí se zachovalo až do současnosti. Zásnubní prsten stále plní úlohu jakéhosi příslibu – předznamenává budoucí sňatek a signalizuje, že je žena zadaná. Podoba této ozdoby se ovšem v průběhu času dále měnila a mění se neustále. Nejčastěji si uchovává poměrně minimalistické pojetí s jediným drahým kamenem. To je v duchu aktuálních zvyklostí vesměs diamant. Tím prvním, kdo své nastávající daroval diamantový zásnubní prsten byl roku 1477 arcivévoda Maxmilián Rakouský. Jeho vyvolenou byla Marie Burgundská. Královské gesto se poté pozvolna začalo šířit i mezi ostatní obyvatelstvo.

bílé zlato jako materiál pro šperky v Praze

Jak by měl snubní prsten vypadat

Možná jste již slyšeli o pravidle, že muž by za tento klenot pro svou partnerku měl vydat sumu v hodnotě minimálně tří měsíčních platů. Nejedná se však v žádném případě o závazné pravidlo. Za rozšířením onoho požadavku je potřeba hledat spíše zdařilý marketing klenotnických společností. Rozhodně tak při nákupu zohledněte svoje finanční limity.

Mnoho párů díky tomu sahá i po alternativě diamantů v podobě zirkonů. Pravdou je, že zirkon postupem času ztrácí svůj působivý lesk, diamant je díky své tvrdosti investicí na řadu let. V případě, že se budoucí ženich nechystá na ženě svého srdce šetřit, lze říci, že prsten s nejdrobnějším diamantem můžete pořídit už přibližně za 10 000 Kč.

A pozor, podle nejnovějších trendů rozhodně není ani dámě zapovězeno pořízení zásnubního prstenu pro svou polovičku. Diamantový prsten mohou nosit i pánové. Tento zvyk se zrodil v USA a má souvislost s emancipací. Takže gentlemani, alou pro diamant. Nebo spíše snoubenky gentlemanů, že.

A jeden extra speciální tip na konec. Jen pro vás. Zkuste někde najít, sehnat starý zásnubní či snubní prsten po její babičce. Na materiálnu nezáleží, může to být zlato, platina, či zásnubní prsten stříbro. A jestli bude babička její nebo Vaše… na tom nezáleží, důležitá je ta idea. A to sice – vyndejte z prstenu kámen a nechte jej vsadit do nového prstenu. Je to něco speciálního, moc lidí to nemá a uvidíte, jakou jí tím uděláte radost. Protože slovo osobitý tím posunete na úplně jiný level. A Vaše manželství bude prostě, no, bezchybné a navěky věků. Amen. No, možná ne. Ale nápad je to přímo skvostně skvělý, co myslíte? No a pak přijdou děti a těm koupíte dětské náušnice, papírového draka a sobě Harleye. Proč ne.