Chcete si koupit drahé hodinky?

tradiční hodinky od firmy Rolex

Švýcarské hodinky jsou drahé, spadají do kategorie luxus. A nemusí se nutně jednat přímo o Rolex, nebo ještě zvučnější jména, jako Patek Philippe nebo Audemars Piguet. I takové Tag Heuer, které v quartzové verzi seženete od deseti tisíc, se obvykle řadí do kategorie věcí, které si většina z nás nikdy nekoupí.

Do věci totiž promluví naše praktické já a řekne vám, že za cenu ozdoby (co jiného jsou luxusní hodinky, když ne šperk?) můžete několik týdnů, případně měsíců či v některých případech dokonce let, živit celou rodinu?

Za cenu Rolex Submariner koupíte Fabii. A pozor – mluvím o nové Fabii a použitých Rolexech!

Ano, správně, Rolexy z ruky jsou v současné době dražší, než ty nové. Nové se podle aktuálního ceníku švýcarské firmy prodávají asi pod deset tisíc euro, ale použité klidně za patnáct. Jak je to možné?

Inu, zákon nabídky a poptávky. Co je běžne k dostání na každém rohu není vzácné a naopak. Vzácné, tedy jinými slovy luxusní.

Jak si tedy obyčejný člověk může dovolit Rolexy a podobné hodinky? Porozhlédne se po použitých hodinkách. Na výběr máte v podstatě buď podívat se po bazarech a zastavárnách, nebo u soukromých vlastníků, na forech jako jsou chrono24 apod. Bazarů a zastaváren je také celá řada a zejména v Praze jich je několik, které si za roky vybudovaly solidní pověst a stálou klientelu. Protože aby mohly hodinky prodat, musí je nejdříve od někoho jiného vykoupit. Obvykle je prodávají lidé, kteří hodinky mají jako koníčka, ale nemají takové materiální zázemí, aby si mohli dovolit velkou sbírku. Takže koupí jedny hodinky a jiné prodají, protože prostě musí. Takový výkup hodinek v Praze probíhá za ustálených zvyklostí, podle pravidel cechu, je například zcela normální zajít před koupí s majitelem bazaru k serióznímu hodináři, který potvrdí pravost. To je důležité, protože když už kupujete věc za mnohdy stovky tisíc korun, nechcete koupit padělek.

Pražské centrum je relativně bohaté na zastoupení tradičních švýcarských značek, najdete zde Dušáka s Omegami, brandové butiky v Pařížské a tak dále. Ale většina běžných smrtelníků bude znát spíše solidní zastavárny, které sice nemají na to, aby si pobočku zřídily na nejdražší ulici v Čechách, ale prodají vám švýcarský luxus za rozumné peníze. Pokud netrváte na nových, nepoužitých hodinkách, je to bezesporu rozumné řešení.

A jak koupit dobře? Inu, trochu se v oboru vzdělejte. Nastudujte si značky, ceny, klesající či stoupající hodnotu… Jak jsme si ukázali na příkladu modelu Submariner, některé modely časem stoupají na ceně. Jiné, obvykle ty levnější, naopak klesají. Do hodinek quartzových obvykle nemá moc smysl investovat, ale použité se obvykle dají kouit za velmi rozumné ceny. Pokud tedy pouze chcete hezké hodinky a nestaráte se o tom, jak bude stoupat či klesat jejich cena, jsou quartzy možná cestou pro vás. Modely těch nejprestižnějších značek také obvykle na ceně spíše klesají, ale pokud chcete kousek z limitované edice, budete muset často oproti ceně nových ještě něco připlatit. Inu, cena za luxus.

Limitované edice ale bývají skvělou investicí. Pokud tomu tedy rozumíte, protože začít investovat do hodinek bez znalosti problematiky by se vám nejspíše vymstilo. Zase tak jednoduché to totiž není. Ale víte co? Hodinky jsou krásný koníček a tak i kdyby vám samostudium zabralo pár let, nejspíš toho nebudete vůbec litovat.